Olej jest substancją posiadającą większe ciepło właściwe od większości metali. Jak to się dzieje, że olej nas grzeje? Promienniki ciepła na olej w pigułce.
Każdy z nas, gdy za oknami zaczyna robić się zimno marzy o tym, by gdzieś się ogrzać. Ale jak najlepiej się ogrzać, gdy ogrzewanie w domu jeszcze nie jest włączone? Istnieją na szczęście inne, elektryczne promienniki ciepła. Jednym z typów takich urządzeń jest olejowy promiennik ciepła. Jak on działa?
Działanie takiego olejowego promiennika, tudzież konwektora jest bardzo prosta. Grzałki umieszczone wewnątrz urządzenia nagrzewają znajdujący się w środku specjalny olej. Aby utrzymywać takie promienniki ciepła w dobrej kondycji, niegdyś należało wymieniać znajdujący się wewnątrz olej. Dziś jednak są już takie grzejniki, w których nie trzeba wymieniać oleju.
Dlaczego akurat olej? Olej, w przeciwieństwie do metalu ma kilka ważnych cech. Wyższe ciepło właściwe (czyli ilość energii potrzebna do zmiany temperatury 1kg substancji o 1 stopień), oraz znacznie niższa gęstość. Dzięki temu wiadomo, że trudniej jest ogrzać 1kg oleju, ale co za tym idzie, trudniej jest go też schłodzić. Dzięki temu promienniki ciepła olejowe zostają dłużej ciepłe po wyłączeniu od swoich wyłącznie metalowych braci.
Gdzie można kupić takie promienniki ciepła? Konwektory olejowe można kupić niemalże wszędzie, w każdym ze sklepów budowlanych, czy hipermarketów, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. Cena takich konwektorów zaczyna się już od około 100zł. Konwektory olejowe mają jednak jeden minus - nieco większą masę ze względu na wypełnienie olejem, niż konwektory wyłącznie metalowe.