Oferta promienników ciepła dostępnych na rynku jest szeroka i bardzo zróżnicowana. Poszczególne modele różnią się między sobą mocą, wydajnością, sposobem montażu i zastosowaniem. Różnią się również materiałem, z którego je wykonano. Na tej podstawie wyróżnia się chociażby ceramiczne promienniki ciepła.
Wykonuje się je ze specjalnego tworzywa ceramicznego, które charakteryzuje się wysoką ogniotrwałością. To niezbędny warunek, który powinny spełniać wszystkie materiały, z których wykonuje się promienniki ciepła, jako że systemy ogrzewania pracują w bardzo wysokich temperaturach. Promienniki ceramiczne są dodatkowo pokrywane warstwą szkliwa ceramicznego.
Wewnątrz ceramicznej oprawy montuje się spiralę grzejną wykonaną ze specjalnego drutu oporowego. To właśnie ten element odpowiada za emitowanie ciepła. Spirala emituje falę elektromagnetyczną, której długość jest uzależniona od mocy promiennika. Pozyskana w ten sposób energia jest przetwarzana na energię cieplną.
Ceramiczne promienniki cieplne są bardzo uniwersalne. Dzięki temu że są bardzo higieniczne i zachowują sterylność, z powodzeniem stosuje się je w przemyśle spożywczym, który musi podlegać bardzo surowym wymaganiom higienicznym. Z tego samego powodu często stosuje się je również w medycynie i technice medycznej.
Należy zaznaczyć, że ceramika to tworzywo, które jest odporne na pracę w agresywnych środowiskach. Dzięki temu ceramiczne promienniki ciepła mogą pracować nawet w bardzo trudnych warunkach, wszędzie tam, gdzie tradycyjne systemy ogrzewania nie zdają egzaminu.
Promienniki ceramiczne zachowują przy tym wszystkie zalety pozostałych promienników na podczerwień. Są więc bardzo wydajne i ekonomiczne, a przy tym proste i bezproblemowe w obsłudze.